Pochwal się pomysłem do budżetu partycypacyjnego!

Wtorek, 10 lutego, 2015

Jako mieszkaniec czy społecznik zgłosiłeś oryginalny pomysł w ramach budżetu obywatelskiego? Jako gmina zrealizowaliście coś wyjątkowego – zgłoście się do konkursu „Mieszkam tu! – Mądre pomysły na mądre miasto”.

 

Konkurs „Mieszkam tu! – Mądre pomysły na mądre miasto” zostanie rozstrzygnięty podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC).  Zgłoszenia pomysłów i projektów inicjatyw lokalnych przyjmowane są w postaci trzyminutowych filmów lub prezentacji przesłanych na adres budzetobywatelski@portalsamorzadowy.pl

 

 

Zgłoszenia przyjmowane będą do 10 marca. W tytule maila należy podać nazwę miejscowości oraz tytuł pomysłu. Możliwe jest zgłaszanie kilku pomysłów przez przedstawicieli jednego miasta. W treści maila organizatorzy proszą o podanie danych kontaktowych do osoby koordynującej udział w konkursie.

 

 

Celem konkursu jest promocja najciekawszych pomysłów zgłaszanych lub realizowanych w 2014 r. w ramach budżetów obywatelskich i inicjatyw lokalnych przez mieszkańców polskich miast.

 

 

– Pomysł na konkurs zrodził się z rosnącej popularności budżetów obywatelskich – mówi Paweł Wyszomirski, sekretarz konkursowego jury. – Pierwszy budżet partycypacyjny opracowano w 2011 roku. Dzisiaj wprowadziło je już ponad sto miast.

 

 

Jak mówi sekretarz konkursowego jury, chodzi także o pokazanie, że budżet to nie tylko budowa chodnika czy parkingu, ale wiele różnorodnych i ciekawych inicjatyw.

 

 

– Wielu ludzi słyszy w mediach „budżet obywatelski”, ale tak naprawdę nie wie, co to jest – dodaje Wyszomirski. – Chcemy pokazać, że każdy z mieszkańców może doprowadzić do realizacji czegoś, co powstanie w jego głowie i spodoba się innym.

 

 

Promowane będą inicjatywy o dużej efektywności działań, pozytywnym wpływie na środowisko i możliwe do powielenia w innych miastach.

 

 

Konkurs zostanie rozstrzygnięty 22 kwietnia 2015 r.

 

 

W zmaganiach mogą uczestniczyć zarówno mieszkańcy – autorzy pomysłów, jak i gminy, na terenie których realizowane są pomysły. Nagrody są przyznawane w dwóch kategoriach „obywatelskiej” i „samorządowej”.

 

 

– W tej pierwszej chodzi o same pomysły, bo mieszkaniec, zgłaszając swoją ideą do budżetu nie ma już wpływu na jaj realizację, a w kategorii samorządowej oceniać będziemy to, jak gmina pomysł zrealizowała – tłumaczy Wyszomirski.

 

 

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie?

 

 

Choćby dlatego, że ogłoszenie wyników nastąpi 22 kwietnia podczas największego kongresu gospodarczego w Europie Środkowej. Podczas EEC w Katowicach odbędzie się też panel dyskusyjny „Budżet partycypacyjny”.

 

 

Najpierw odbędzie się jednak internetowe głosowanie na najlepsze pomysły/projekty w kategorii „samorządowej” i „obywatelskiej”. W obu kategoriach przyznane zostaną wyróżnienia internautów. 15 najbardziej popularnych pomysłów/projektów zostanie poddane ocenie jury, w którego składzie znajdą się: Joanna Erbel – działaczka miejska, Jerzy Buzek – eurodeputowany, Olgierd Dziekoński – sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Rafał Kerger – redaktor serwisu Portalsamorzadowy.pl, Jarosław Makowski – dyrektor Instytutu Obywatelskiego, Paweł Orłowski – wiceminister infrastruktury i rozwoju oraz Paweł Soloch – dyrektor Instytutu Sobieskiego. Sekretarzem jury jest Paweł Wyszomirski, koordynator eco21.pl

 

 

– Dla samorządów przewidzieliśmy nagrodę symboliczną w postaci statuetki, a na mieszkańców czekają m.in. sprzęt elektroniczny, tablety czy gadżety ekologiczne – mówi Wyszomirski. Konkurs realizowany jest z inicjatywy Centrum Szkoleń Meritum we współpracy z Fundacją Napraw Sobie Miasto oraz Portalem Samorządowym. Partnerem wydarzenia jest Europejski Kongres Gospodarczy.

 

 

Konkurs jest częścią projektu eco21.pl – Ogólnopolska Szkoła Partycypacji Ekologicznej dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

 

PoWtŚrCzPtSoNd
01020304050607
08091011121314
151617181920 21
22232425262728
2930

Serwis należy do Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza. Wszelkie prawa zastrzeżone.

^

Projekt i wykonanie: Media Partner / Reklama / Katowice